• 031-57248092 الی 5

  • info@golpazob.com

تولید جهانی آلومینیوم به 5.4 میلیون تن رسید/چین همچنان پیشتاز تولید

تولید جهانی آلومینیوم در ماه مه 2019 میلادی به 5میلیون و 430هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییر چندانی نداشته است.

واگذاری مجدد آلومینیوم المهدی و داراییهای طرح آلومینیوم هرمزال

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت متال ماینرMetal Miner، تولید جهانی آلومینیوم در ماه مه سال جاری میلادی به 5 میلیون و 430 هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بدون تغییر ماند.

در مدت یاد شده، چین با تولید 3 میلیون و 90هزار تن آلومینیوم پیشتاز تولید این فلز در جهان شد که میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل بدون تغییر بود.

همچنین طی ماه مه 2019، میزان تولید این محصول در آسیا (به غیر از چین)، 374هزار تن و در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس(GCC) 464هزار تن به ثبت رسید.

در مدت یاد شده، تولید آلومینیوم در آمریکای شمالی و جنوبی نیز به ترتیب 326 هزار تن و 86 هزار تن اعلام شده است.

طی مه 2019 میلادی، اروپای غربی293هزارتن و در اروپای شرقی و مرکزی353هزار تن آلومینیوم تولید کردند. همچنین مجموع تولید این فلز در آفریقا 142هزار تن و در اقیانوسیه 163هزارتن ثبت شد .

کاهش قیمت آلومینیوم در بورس کالا/قیمت‌ها پایین‌تر می‌آید

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم از کاهش ۳۰۰۰ تومانی قیمت هر کیلوگرم آلومینیوم در پی باز شدن سقف رقابت قیمت در بورس کالا خبر داد و گفت: انتظار می‌رود قیمت ها پایین تر نیز بیاید.

ابوالفضل رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اثر برداشتن سقف قیمت‌ها از معاملات آلومینیوم در بورس کالا گفت: برداشتن سقف قیمت‌ها در بورس کالا توانست قیمت‌های آلومینیوم را تا حدود زیادی به سمت تعادل بکشاند.

رضایی بر لزوم تعیین ضمانت‌های اجرایی برای عرضه مستمر آلومینیوم در بورس کالا طبق مصوبات شورای رقابت تاکید کرد و گفت: متقاضیان خرید از بورس کالا باید نسبت به ادامه‌دار بودن عرضه‌ها اطمینان حاصل کنند؛ چراکه در حال حاضر نبود ضمانت‌های اجرایی موجب شده تولیدکنندگان محصول خود را در بازار عرضه نکنند.

وی تاکید کرد: برداشتن سقف قیمت‌ها اگرچه اقدام مثبتی ارزیابی می‌شود، اما درصورتی اثربخشی کامل خود را دارد که میزان عرضه‌ها نیز مشخص باشد؛ چراکه به صورت هفتگی حدود ۵۰۰۰ تن شمش و ۲۰۰۰ تن بیلت آلومینیوم برای تامین نیاز تولیدکنندگان واقعی لازم است و اگر این عرضه‌ها مستمر باشد، به طور قطع به کمک بورس کالا می‌توان به تعادل در عرضه و تقاضا و ثبات قیمت‌ها دست یافت.

وی با اشاره به عدم حضور مجتمع آلومینیوم الهمدی و هرمزال در عرضه‌های بورس و عرضه‌های نامنظم ایرالکو، اظهار کرد: این شرایط در ماه‌های اخیر موجب شد قیمت‌ها دستخوش نوسانات باشد و بازار در وضعیت نابه‌سامان قرار گیرد.

او اظهار کرد: در هفته جاری بعد از حدود یک ماه ۲۰۰۰ تن شمش آلومینیوم توسط ایرالکو و ۱۰۰۰ تن شمش آلومینیوم المهدی هرمزال توسط ایمیدرو در بازار عرضه شد.

دبیر سندیکای آلومینیوم درباره قیمت‌های بازار آزاد با قیمت‌های کشف‌شده پس از باز شدن سقف رقابتی گفت: در بازار آزاد قیمت هر کیلوگرم شمش آلومینیوم در حالی حدود ۲۵ هزار تومان است که پس از حذف شکاف قیمتی شدید که پیش از باز شدن سقف قیمت‌ها بین نرخ‌های دو بازار وجود داشت، این رقم در نتیجه رقابت خریداران در بورس به حدود ۲۲ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم شمش رسید. البته به نظر می‌رسد اگر عرضه‌ها از این به بعد مستمر شود، با توجه به باز شدن سقف رقابت قیمت‌ها، بازار به تعادل لازم خواهد رسید؛ ضمن اینکه انتظار می‌رود قیمت‌ها نسبت به آنچه در حال حاضر تعیین می‌شود، پایین‌تر بیاید.

به گفته رضایی، کشف قیمت محصولات در بورس کالا برمبنای نرخ ارز بازار ثانویه درست‌ترین شیوه است تا این فرآیند براساس واقعیت‌های بازار باشد. چراکه در حال حاضر ایرالکو محصولات خود را با نرخ جهانی فلزات در بورس فلزات لندن به علاوه ۴۸ دلار صادر می‌کند و قیمت‌ها در بورس نیز باید براساس نرخ ارز در بازار ثانویه تعیین شود.

بازار آلومینیوم سال 2018 در یک نگاه؛ چه چیز در انتظار سال ۲۰۱۹ است

باشگاه آلومینیوم: سال ۲۰۱۸ در حالی به اتمام می رسد که چالشهای زیادی عاید این بازار شده است. طی ماه های نوامبر و دسامبر قیمت آن فلز آلومینیوم شدیداً کاهش داشته است.

بازار آلومینیوم سال 2018 در یک نگاه چه چیز در انتظار سال ۲۰۱۹ است

این کاهش عمدتاً به نامشخص بودن شرایط تجاری چین (به علت تحریم‌ها) باز می‌گردد. همچنین اعمال تعرفه‌های ۲۳۲ ایالات‌متحده و تحریم روسال هم باعث تحولات اخیر بازار آلومینیوم شده است. اعمال تحریم نهایی علیه روسال تاکنون 5 مرتبه به تعویق افتاده است که آخرین فرصت داده شده به روسال، ۲۱ ژانویه ۲۰۱۹ می‌باشد. با توجه به دلایل فوق در ماه‌های نوامبر و نیمه نخست دسامبر، قیمت آلومینیوم کمتر از ۲ هزار دلار/ تن معامله شده است.

طی ماه‌های اخیر، بازار آلومینا هم با مشکلات خاص خود روبرو بوده است. واحد تولید آلنورت در برزیل وابسته به شرکت نورسک هیدرو با اندکی از ظرفیت تولیدی خود فعال بوده و در ماه سپتامبر در معرض تعطیلی قرار گرفت. این خبر بازار آلومینا و طبیعتاً آلومینیوم را تحت تأثیر قرار داد بطوریکه قیمت آلومینا به طور ناگهانی به 700-650 دلار بر (تن) رسید. خبر آغاز به کار مجدد این واحد باعث گردید تا در اوایل دسامبر قیمت آلومینا به 450-400 دلار (تن) کاهش یابد.

از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت آلومینیوم، دستگیری مدیر مالی شرکت هوآوی (Huawei) در کانادا بود که به دستور ایالات متحده صورت گرفت. علت این حکم، سرپیچی شرکت هوآوی از دستور تحریم ایران بوده که مدیر مالی شرکت هوآوی با این اتهام چندروز در زندان بوده و به حکم وثیقه آزاد شده است!

تنظيم بازار

رکورد صادرات آلومینیوم چین در ماه‌های پایانی سال:

علیرغم تحریم‌های ایالات متحده علیه چین، صادرات محصولات آلومینیومی چین در این سال با افزایش روبرو بوده است. در ماه نوامبر میزان صادرات آلومینیوم چین به 536 هزار تن رسید که ۵۴ هزار تن بیش از صادرات در ماه اکتبر بوده است. در ماه نوامبر هم صادرات آلومینیوم این کشور 41.1 درصد افزایش سالیانه داشته و لذا می‌توان گفت که صادرات آلومینیوم ژانویه- نوامبر چین 20.2 درصد افزایش سالانه داشته است.

این نشان می‌دهد که تعرفه‌های ۲۳۲ ایالات متحده هنوز تأثیری بر صادرات آلومینیوم چین نداشته است. از طرفی کاهش ارزش یوان و نامشخص بودن شرایط بازار در سال ۲۰۱۹، باعث گردید تا شرکت‌ها سریعاً محصولات خود را جلوتر از موعد صادر کنند.

همزمان با افزایش صادرات آلومینیوم چین، واردات فلزاتی نظیر مس به چین افزایش داشته به طوری که در ماه نوامبر واردات مس به ۴۵۶ هزار تن رسید که 8.6 درصد بیش از واردات در اکتبر بوده است.

با توجه به شرایط سخت زیست محیطی و گرانی سوخت، برخی از شرکت‌های چینی تولید خود را در ماه‌های پایانی سال کاهش داده‌اند. برای مثال شرکت چالکو اعلام کرده که ۴۷۰ هزار تن از ظرفیت تولید خود را کاسته است. سازمان آماری چین اعلام کرده است که تا ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸، 2.76 میلیون تن از ظرفیت تولید آلومینیوم چین کاسته شده که 2.3 میلیون تن از این ظرفیت تعطیل شده است.

CRU معتقد است که با تمامی این تفاسیر، بازار آلومینیوم در سال ۲۰۱۹ با مازاد موجودی روبرو خواهد شد که بیشتر افزایش ظرفیت از ناحیه چین خواهد بود. در ماه‌های نوامبر و دسامبر 790 هزار تن از این ظرفیت وارد مدار تولید می‌شود و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۹ حدود ۳ میلیون تن ظرفیت تولید جدید وارد مدار تولید آلومینیوم چین شود که در مناطق ارزان خواهد بود.

قرار است به زودی گردهمایی از وزراء و بزرگان چین به بررسی سیاست‌های جدید اعمالی در چین طی سال ۲۰۱۹ بپردازند که کاهش مالیات بخشی از این سیاست ها خواهد بود.

در ماه دسامبر قیمت آلومینیا در چین به ۲۱۲ دلار (تن) کاهش یافت.

همچنین با آغاز ماه دسامبر، پرمیوم آلومینیوم در اروپا و ژاپن کاهش داشته ولی در ایالات متحده و برزیل تغییری نکرده است. در چهارم دسامبر پرمیوم آلومینیوم در انبار روتردام از 75-70 دلار (تن) به 70-65 دلار تقلیل یافت. همچنین در بندر MJP ژاپن پرمیوم آلومینیوم از 80-70 دلار (تن) به 75-65 دلار (تن) کاهش یافت.

چشم انداز سال ۲۰۱۹:

در ۱۴ دسامبر سال ۲۰۱۸ قیمت آلومینیوم به ۱۹۰۸ دلار بر (تن) رسید که کمترین مقدار از جولای ۲۰۱۷ تاکنون محسوب می‌شود.

علیرغم آنکه متخصصین بازار معتقدند بازار آلومینیوم با یک میلیون تن مازاد آلومینیوم روبروست، ولی قیمت آلومینیوم کاهش یافته است. چرا؟

واقعیت این است که صادرات آلومینیوم چین ۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ بوده است. پس نه تنها کمبود آلومینیوم در بازار نبوده بلکه بازار با مازاد موجودی هم روبروست! به نظر می‌رسد کاهش قیمت آلومینیوم تا زمانی که صادرات آلومینیوم چین در این حد باشد، تداوم یابد.

در ماه نوامبر تولید آلومینیوم چین پس از سه ماه کاهش، بطور ناگهانی افزایش یافت. این در حالی است که همه منتظر کاهش تولید فصل زمستان بودند. در ماه نوامبر چین 82/2 میلیون تن آلومینیوم تولید کرد که 3.9 درصد بیش از تولید 2.72 میلیون تن آلومینیوم این کشور در اکتبر و 19.2 درصد بیش از تولید آلومینیوم چین در نوامبر ۲۰۱۷ بوده است.

افزایش حجم تولید آلومینیوم در چین حاکی از آنست که تعرفه‌های ایالات متحده هنوز مؤثر نبوده‌اند. از طرفی این محصولات آلومینیومی تولید شده در چین و روسیه رقبای سختی برای محصولات آمریکایی در بازار شده‌اند چراکه هزینه‌های تولید در این کشورها پایین‌تر از ایالات متحده است.

شرکت نروژی نورسک هیدرو پیش‌بینی می‌کند که تقاضای آلومینیوم اولیه در سال ۲۰۱۹، 3-2 درصد افزایش داشته باشد. این در حالی است که تقاضای آلومینیوم در سال ۲۰۱۸ با ۴ درصد رشد روبه‌رو بوده است. افزایش 3-2 درصدی تقاضا، با توجه به پیش‌بینی نورسک هیدرو، طی 10 سال آینده تداوم خواهد داشت.

خطر دیگری که بازار آلومینیوم را در سال 2019 تهدید می‌کند، اقتصاد انگلستان است که ممکن است با 8 درصد سیاست انقباضی روبرو شود. ولی همزمان بازار آلومینیوم امیدوار است که مشکل شرکت روسی روسال حل شود و علائم مثبتی در سال ۲۰۱۹ ظاهر شود.

شایان ذکر است که با توجه به معافیت هایی که برخی شرکت‌های آمریکایی به دست آورده‌اند، هنوز آلومینیوم چین وارد ایالات متحده می‌شود. براساس آمار رسیده در ماه‌های نوامبر- دسامبر صدها هزار تن آلومینیوم چینی تحت همین معافیت‌ها وارده ایالات‌متحده شده است!

CRU پیش بینی می‌کند که سال ۲۰۱۸ در حالی به اتمام خواهد رسید که فروش نقدی آلومینیوم در بورس فلزات لندن به متوسط ۲۱۱۵ دلار (تن) رسد و با این دیدگاه باید انتظار داشت که در هفته‌های نخست سال ۲۰۱۹، قیمت آلومینیوم در همین محدوده بماند.

واگذاری مجدد آلومینیوم المهدی و دارایی‌های طرح آلومینیوم هرمزال

سازمان خصوصی‌سازی، در راستای وصول مطالبات از خریدار قبلی، شرایط واگذاری و انتقال سهام شرکت آلومینیوم المهدی و دارایی‌های طرح آلومینیوم هرمزال را اعلام کرد..واگذاری مجدد آلومینیوم المهدی و داراییهای طرح آلومینیوم هرمزال

سازمان خصوصی‌سازی با انتشار فراخوانی اعلام کرد: به منظور وصول مطالبات از خریدار قبلی، سازمان خصوصی سازی ایران نسبت‌ به واگذاری و انتقال سهام شرکت آلومینیوم المهدی و دارایی‌های طرح آلومینیوم هرمزال با مشخصات و شرایط مصوب اقدام می‌کند.
بر این اساس، میزان سهام قابل واگذاری آلومینیوم المهدی
۷۳.۳۶ درصد و میزان دارایی قابل واگذاری دارایی‌های طرح آلومینیوم هرمزال ۱۰۰ درصد سهام این شرکت را شامل می‌شود. همچنین شرایط پرداخت وجه این معامله، به‌صورت ۳۴۰ میلیارد تومان به‌عنوان حصه نقدی معامله، پرداخت باقی‌مانده ثمن معامله به‌صورتی تعیین شده که خریدار، تمام اقساط مربوط به این معامله را که خریدار قبلی تعهد کرده؛ اما سررسید آن فرانرسیده، تقبل و پرداخت می‌کند.
علاوه بر این، خریدار تمامی وجوه ریالی و ارزی پرداختی خریدار قبلی، بابت اقساط قرارداد واگذاری و سایر تعهدات مالی مندرج در قرارداد را پس از حسابرسی ویژه توسط سازمان خصوصی‌سازی، ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ نتیجه حسابرسی به این سازمان پرداخت می‌کند؛ ضمن اینکه خریدار متعهد است بابت حسن انجام این تعهد، یک فقره چک به‌ مبلغ هزار میلیارد تومان به سازمان خصوصی‌سازی تحویل دهد.
بر اساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی، خریدار متعهد است اقساط قرارداد تسهیلات دریافت‌ شده از بانک صنعت و معدن را در سررسیدهای مقرر طبق جدول پیوست پرداخت کند.
بر این اساس، متقاضیان می‌توانند حداکثر تا پایان وقت اداری
۲۷ آذر ماه نسبت به ارائه تضمین خرید به ارائه پیشنهاد اقدام کنند و سازمان خصوصی‌سازی در رد یا قبول هر یک از پیشنهادهای واصله مختار است.

تماس با مشاور سایت

۰۹۱۳۱۰۲۵۵۰۵